تلگرام در سال کنکور

سوالی که خیلی از بچه ها میکنن اینه که سال کنکور از تلگرام و اینستگرام و غیره استفاده کنن یا بذارنش کنار! در این که این شبکه های اجتماعی میتونن خیلی اعتیادآور باشن شکی نیست و این مساله هیچ ربطی به سن هم نداره از بچه های دبستانی گرفته تا پیرمرد و پیرزن ها دیده شده که اکثر اوقاتشون رو توی این شبکه های اجتماعی میگذرونن! وقتی هم ازشون سوال کنین که چرا انقدر زمان میگذرونین توی این شبکه های اجتماعی ، جوابشون اینه که مطالب مفید هم زیاد داره! حالا مطالب مفید فقط توی تلگرام هست یا توی اینترنت و کتاب ها هم هست؟ 

این بهانه دست خیلی از بچه های کنکوری هم افتاده وقتی پدر و مادرشون ازشون میپرسن چرا تلگرام انقدر میری. میگن که خیلی از کانال ها و گروه هایی که عضون کنکوریه مطالبش! اما خودتون میدونین که این بیشتر بهونس تا واقعیت! درسته که خیلی از کانال ها و گروه های کنکوری عضو هستید ولی ایا واقعا ازشون به اندازه بقیه ی گروه ها و کانال ها استفاده میکنین؟ و در درجه ی دوم آیا واقعا کیفیت مطالب درسی این کانال ها اونقدر خوب هست که براش وقت بذارین؟

متاسفانه اکثر کانال های کنکوری تلگرام از کیفیت بالایی برخوردار نیستن و بچه ها هم بیشتر به جای این که ازون ها استفاده کنن بیشتر به چت با دوستاشون و یا دیدن کلیپ های با مزه و جوک ها و … می گذرونن! 

جواب این سوال که تلگرام در سال کنکور استفاده کنیم یا حذفش کنیم برمیگرده به یک سوال دیگه این که آیا با تلگرام اعتیاد دارین یا نه! اگه فکر می کنین که حتی یه روز هم نمیتونین بدون سر زدن به تلگرام سپری کنین یا اگه بیشتر از یک ساعت (در مجموع) از تلگرام استفاده میکنین نشون میده که به این شبکه اجتماعی اعتیاد پیدا کردید.کانال های کنکوری در تلگرام

اگر اعتیاد دارید مسلما این اعتیاد به کنکورتون لطمه میزنه و باید تمام تلاشتون رو بکنید که میزان استفادتون از تلگرام رو کم کنید و یا کلا قطع کنید. در مورد این که چجوری میشه اعتیاد به تلگرام رو ازش بیرون بیاید در آخر بهتون میگیم. اما اگه خیلی کمتر از این حرفا استفاده میکنین و از یکی دو تا کانال خوب کنکوری هم مثل کانال تلگرام آکادمی کنکور تیس استفاده می کنین (kchannel@). حتی در این حالت هم سعی کنید وقتی درس میخونید بعد یک ساعت و نیم فقط یه سر کوتاه بزنید و این طور نباشه که توی تایم استراحتتون کلا فقط برید تلگرام! چون ذهنتون حتی میتونه بیشتر هم خسته بشه. این رو هم در نظر بگیرید چند سال پیش اصلا تلگرام وجود نداشت و کنکوری هایی که از تلگرام استفاده نمی کردند دچار هیچ مشکلی نمیشدند! شما هم فقط برای یک روز هم که شده تلگرامتونو چک نکنید می بینید چقدر وقت بیشتری خواهید داشت و این که هیچ مشکل خاصی هم بوجود نمیاد!

اما راه های کاهش استفاده از تلگرام در سال کنکور:

بسته های با حجم پایین بخرید! 

وقتی بسته هایی با حجم پایین بگیرید سعی می کنید به طور اتوماتیک کمتر از تلگرام و اینستگرام استفاده کنید 

استفاده از نرم افزار Forest

نرم افزار Forest میتونه میزان استفاده شما از شبکه های اجتماعی رو کنترل کنه! اگه اندروید دارید توی کافه بازار سرچ کنید براتون میاد توضیحاتش و میتونید نصب کنید.

در گروه ها چت نکنید

بعضی وقت ها توی گروه های تلگرام ، موضوعاتی پیش میاد که ممکنه برای شما جالب باشه! ولی این رو در نظر بگیرید که همین چت های معمولی در گروه ها میتونه ساعت ها از وقت ارزشمند شما رو بگیره! 

در کانال های کمی عضو باشید

کانال های بسیار متنوعی هست توی تلگرام و از هر موضوعی چندین کانال هم وجود داره بعضی از بچه ها مثلا توی ده تا کانال جوک هستند ، پنج تا کانال موزیک ، هفت تا کانال کنکور و … . این مساله میتونه خودش زیاد تایم بگیره ازتون تا میتونید کانال های غیرضروری رو حذف کنید. چون خیلی هاشون اونقدر هم نیاز ندارین بهشون و همین طوری ادد کردین و یه بقیشون هم کپی بقیه کانال هایی هستند که عضو شدید توش!

در پی وی هم زیاد صحبت نکنید!

ممکنه افرادی باشن که مثل شما به کنکورشون اهمیت ندن یا اصلا کنکور نداشته باشن! و بخوان ساعت ها با شما صحبت کنن. شما خیلی راحت و بدون رودربایستی باید به این افراد بگید که میخواین درس بخونین و بعدا صحبت می کنین (بعدا هم تاجایی میشه صحبت نکنین!!).

لست سین خودتون رو ریسنتلی نمایید!

دو تا کاری که میتونید بکنید اینه که last seen recently رو فعال کنید تا کسی انتظار نداشته باشه که جوابشون رو بدید و همین طور اگه از نرم افزار موبوگرام استفاده می کنید میتونید از حالت روح این نرم افزار استفاده کنید.

از تلگرام یکی از اعضای خانواده استفاده کنید

روشی که خیلی از بچه ها انجام میدن اینه که تلگرام خودشون رو پاک میکنن و از تلگرام یکی از اعضای خانواده مثلا مادر یا پدر استفاده میکنن وقتی نیاز داشته باشن. همین طور راه هایی هست که حتی روی گوشی پدر یا مادرتون تلگرام خودتون رو نصب کنید (یعنی اون گوشی دو تا تلگرام داشته باشه)

و اما در پایان اگه تصمیم گرفتید که موندن در تلگرام به درستون لطمه نمی زنه حتما توی کانال آکادمی کنکور تیس عضو بشید

kchannel@