روش مطالعه درس دین و زندگی

درس دین و زندگی یکی از مهم ترین درس های کنکور در دفترچه عمومی هستش که با مطالعه ی درست و اصولی خیلی راحت میشه نمره ی صد رو در اون بدست اورد. امروز میخوایم با هم روش مطالعه درس دین و زندگی پیش دانشگاهی ۱ رو مرور کنیم. در ضمن قبل از خوندن مقاله ای که قبلا در سایت قرار گرفته بود را نیز مطالعه فرمایید (روش مطالعه دین و زندگی از زبان رضا جهانی)

دین و زندگی در سال چهارم شامل ۱۰ درس هستش که هفت تا هشت سوال کنکور رو هم به خودش اختصاص میده و نسبتا به دین و زندگی پایه یعنی دوم و سوم راحت تره.

درس اول دین و زندگی سال چهارم در مورد هستی شناسی و بررسی پدیده و رابطه اش با خداست. در این درس دو مورد خیلی مهم وجود داره یکی اندیشه و تحقیقش که در کنکور مرتبا ازش سوال میشه و یکی دیگر هم هستی و چیستی خداوند که در کنکور چندین بار آمده. هم چنین قرابت معنایی آیات درس با احادیث امام علی (ع) و اشعار باباطاهر در این درس خیلی مهمه.

درس دوم و سوم دو درسی هستند که با هم ارتباط نزدیکی دارند و اکثر سوالات این دو درس هم ترکیبی میاد پس هر موقع خواستید این دو درس رو بخونید به ارتباط بینشون توجه داشته باشید و حتما این دو درس رو همیشه با هم بخونید (جدا نخونید) در واقع مثل این که این دو درس فقط یک درس باشند در این دو درس به مراتب توحید یعنی توحید نظری و توحید عملی یا عبادی مورد توضیح و تشریح قرار گرفته در توحید نظری باید به بحث اصل توحید و جملات کلیدی آن توجه داشت در بحث مراتب توحید نظری (خالقیت ، مالکیت ، ربوبیت و ولایت) مطرح میشود باید به دو مورد مهم توجه داشته باشید اول این که به جملات کلیدی هر توحید توجه کنید چون می توانند از آن ها سوالات مفهومی خوبی طرح کنند و از آیات دیگر دروس نیز استفاده کنند پس در تمییز آیات از یک دیگر در این درس بیشتر از بقیه درس ها باید بهش دقت کرد. مورد بعدی رابطه ی علت و معلولی بین مراتب توحید توجه شود. در درس سوم توحید عملی یا عبادی بازتاب توحید نظری در زندگی شخصی و اجتماعی است که باید ارتباط این درس با درس قبلی مد نظر داشت. توحید عبادی مثل توحید نظری می توانند از آن سوالات مفهومی طرح کنند برای همین جملات کلیدی آن و پیاده کردن آن ها روی آیات خیلی مهم است.

درس چهارم یکی از مباحثی است که در کنکور سراسری بسیار پر تکرار بوده تاحالا و در مورد راه های رسیدن به خدا در اون بحث میشه. درس پنجم در رابطه با اختیار و قضا و قدر الهی یکی از سخت ترین و مفهومی ترین دروس دین و زندگی در کل سه سال هستش که باید توجه زیادی بهش داشته باشید.

درس ششم به سنت های الهی اشاره داره این درس هم حجم نسبتا سنگینی داره در درس سنت الهی تا کنون بیشترین سوالات از سنت توفیق الهی بوده و یکی از نکات مهم این درس هم تفاوت سنت املا و استدراج است.

با تشکر از سید رضا میرخانی 

برای تهیه ی بهترین منبع دین و زندگی کنکور روی عکس زیر کلیک کنید!

دین و زندگی کنکور