میزان تاثیر معدل در کنکور ۹۷

آپدیت: طبق خبر سازمان سنجش ، میزان تاثیر معدل در کنکور ۹۷ مانند کنکور 96 به صورت مثبت خواهد بود. مطلب زیر مربوط به قبل از اعلام این خبر می باشد.

سوالی که ذهن خیلی از بچه ها رو درگیر کرده اینه که میزان تاثیر معدل در کنکور ۹۷ چقدر خواهد بود و این تاثیر معدل کنکور به چه شکلی رتبه ی اون ها رو تحت تاثیر قرار میده. در درجه ی اول باید گفت تا زمانی که این مطلب اینجا نوشته شده هنوز به طور رسمی از طرف سازمان سنجش میزان تاثیر معدل در کنکور ۹۷ مشخص نشده ولی با توجه به مصاحبه های سخنگوی سازمان سنجش و خبر هایی که از سازمان سنجش میرسه به احتمال خیلی زیاد میزان تاثیر معدل در کنکور ۹۷ هم مانند کنکور ۹۶ خواهد بود. در کنکور ۹۶ میزان تاثیر معدل پایه سوم دبیرستان به صورت ۲۵ درصد تاثیر مثبت و پایه پیش دانشگاهی به صورت ۵ درصد تاثیر مثبت بود.

تاثیر مثبت معدل به چه معناست؟

قبل از این که این سوال رو جواب بدیم بذارین بهتون بگیم که عبارت تاثیر معدل کاملا اشتباهه! چون معدل قرار نیس تاثیر داده بشه بلکه هر درس جدا جدا نمره ی کتبی ای که در امتحان نهایی گرفتید با ترازی که با زدن تست های همون درس در کنکور گرفتید در نظر گرفته میشه. یعنی نمره ی کتبی امتحان عربیتون توی ترازی که از نمره ی عربی بدست اوردید تاثیر میذاره زیست توی زیست و به همین منوال بقیه ی درس ها.

تاثیر مثبت یعنی این که اگر شما در یک درس در کنکور بهتر از امتحان کتبی اون درس در امتحانات نهایی تراز بیارید دیگه نمره ی نهایی شما تاثیر داده نمیشه. در واقع میان میبینن اگر تاثیر معدل به نفعتون باشه اونو اعمال میکنن ولی اگه باعث بشه رتبه ی شما بیاد پایین تر اونو اعمال نمیکنن.

چرا از واژه ی تراز استفاده کردیم؟

در کنکور شما با بقیه مقایسه میشید و ابزار این مقایسه تراز هستش. شبیه همون ترازی که توی آزمون های آزمایشی می بینید. نمره ی تراز در واقع نشون دهنده ی ارتباط درصد شما با درصد بقیه دانش آموزا هستش. در کنکور میان تراز شما رو در تک تک درس ها جساب میکنن و بعد میرن تراز نمره های نهایی همون درس های شما رو هم تک تک بررسی میکنند حالا اگه تراز امتحان نهاییتون بالاتر باشه اونو به اندازه ی ۲۵ درصد برای پایه سوم و ۵ درصد برای پایه پیش در تراز همون درس در کنکور تاثیر میدن.

برای چه کسانی تاثیر معدل حساب نمیشود؟

برای کسایی که دیپلمشون قبل از سال ۸۴ و پیش دانشگاهیشون رو قبل از سال ۹۱ گرفته باشن و همین طور کسایی که دیپلمشون با کنکوری که میخوان شرکت کنن همجنس نباشه به طور مثال با دیپلم ریاضی بخواین کنکور تجربی شرکت کنین. (آیا می شود با دیپلم ریاضی کنکور تجربی داد؟) . قبلا خیلی از بچه ها برای دور زدن تاثیر معدل به طرح دیپلم مجدد تن می دادند و کلی خودشونو اذیت میکردند ولی الان میتونن از طرح ترمیم معدل استفاده کنند.

طرح ترمیم معدل برای کنکور ۹۷ هم اجرا می شود؟

اون دسته از دانش آموزانی که نمره ی خوبی در امتحانات نهایی نگرفتند میتونن توی طرح ترمیم معدل کنکور ۹۷ شرکت کنند. شما با شرکت در این طرح امکان این رو که یک بار دیگه امتحانات رو بدید و نمره های بهتری بدست بیارید رو دارید. توضیح کامل این طرح رو دادیم قبلا که میتونید بخونید.